Які каші є найкориснішими, а які — найшкідливішими

Яка каша найкорисніша? А яка є лідером серед шкідливих? З найпоширеніших каш ми сформували трійку лідерів — це ті, які приносять найбільшу користь організму людини. Склали ми і антирейтинг, куди увійшли три найбільш шкідливі каші, інформує Ukr.Media.

Багато людей впевнені у тому, що каша — найкорисніший сніданок для будь-якої людини. Однак не усе є настільки однозначним. Насправді каші можна розділити на 3 категорії: корисні, некорисні та шкідливі.

Найкорисніші каші

Яка каша вважається корисною? Звичайно ж, та, у якій багато різних вітамінів. А ще та, яка насичена корисними елементами і рослинним білком. Ну і, нарешті, та, яка приносить користь шлунку. Ми хочемо познайомити вас з лідерами серед каш.

Гречана каша

Одним з лідерів за користю серед каш вважається гречка. Причин для цього чимало. У цій унікальній каші, наприклад, вміст рослинного білка перевищує 12 %, тому вегетаріанці використовують її у їжу у якості замінника тваринного білка.

У гречаній крупі великий вміст вітамінів: наявні вітаміни PP, Е, В1 і В2. Завдяки вітаміну PP, наприклад, гречка є корисною для людей з високим рівнем холестерину, з хворобами печінки та підшлункової залози. А вітамін Е, який є антиоксидантом, допомагає захищати клітини від пошкоджень. Від вітамінів групи B залежить стан шкіри й волосся, вони також допомагають боротися з безсонням і стресом.

Чимало у гречаній крупі й мікроелементів. Багато заліза, яке впливає на рівень гемоглобіну. Кальцій, який зміцнює нігті і кістки, захищає від карієсу. Є у гречці також цинк (зміцнює імунітет, бере участь у синтезі білків), мідь (посилює активність гормонів, зміцнює стінки судин) і марганець (бере участь у багатьох процесах, що відбуваються в організмі).

Користь гречаній крупі додає також наявність у ній флавоноїдів. Ці речовини зміцнюють стінки кровоносних судин, тому гречка має бути наявною у раціоні людей з варикозним розширенням вен або тих людей, які перенесли операцію.

Вівсяна каша

Улюблениця англійських аристократів — вівсяна каша — постійно є також і на столі людей, які піклуються про своє здоров'я.

Найбільшу користь приносить організму велика кількість клітковини, на яку багатий овес. Завдяки їй знижується рівень поганого холестерину і поліпшується робота шлунково-кишкового тракту, що є важливим для тих, у кого проблеми з травною системою. Незамінною є клітковина і у боротьбі із надмірною вагою.

Але на цьому користь вівсянки не закінчується. У її складі — вітаміни Е, PP, H і майже усі вітаміни групи B, велика кількість макро- і мікроелементів, незамінні амінокислоти й білок. Цей унікальний склад позитивно впливає на нервову систему, серцевий ритм і кількість заліза у крові. Вівсяну кашу використовують у дієтичному харчуванні і у раціоні дітей, у меню вегетаріанців і спортсменів. Не каша, а справжній скарб!

Правда, вівсянка може бути різною. Найбільш корисною є та каша, що вариться з цільних зерен, тому що найбільша кількість корисних речовин знаходиться в оболонці зерна. Під час приготування вівсяних пластівців оболонка порушується: овес просушують, очищають, пропарюють (він на цьому етапі стає м'якшим), а потім розплющують. У результаті усіх цих процедур отримуються плоскі пластівці, у яких є лише одна перевага перед цільними зернами — вони готуються швидше. Проте за ступенем корисності пластівці їм поступаються.

Перлова і ячна каші

Ще одна корисна крупа — ячмінь. З нього роблять дві відомі, але останнім часом не дуже популярні каші — ячну і перлову. Перлова крупа — це очищені і відшліфовані зерна ячменю. Ячна каша готується з подрібнених, але не шліфованих цільних зерен, тому кількість корисних речовин у ній вища, ніж у перловці.

Ще один мінус перлової каші — тривалість приготування. Кашу варять 1,5 години. Щоб скоротити час приготування, її попередньо потрібно замочити на 3-12 годин і лише після цього починати варити. А от для приготування ячної каші достатньо 20 хвилин. Обидві каші потрібно з'їсти відразу після приготування, тому що після охолодження вони стають твердими і несмачними.

І перлова і ячна каші мають у своєму складі вітаміни А і Е, групи B, а також лізин (незамінна амінокислота), яка сприяє зниженню рівня жиру у сироватці крові і має противірусну дію. Каші, приготовані з ячменю, містять і велику кількість мікроелементів: кальцій, мідь, йод, а також багато фосфору та заліза. Кількість селену у перловці така, що здатна заповнити 30 % від добової норми.

Чимало у названих кашах клітковини, яка зменшує проблеми зі шлунком. Ячну кашу дієтологи рекомендують тим, хто хоче схуднути. З усіх каш вона найбільш низькокалорійна: у 100 г звареної на воді каші міститься лише 76 ккал. Перлова більш калорійна — 109 ккал, однак вона нормалізує обмін речовин і її можна вживати у їжу навіть алергікам.

У каші з ячменю найнижчий з усіх каш глікемічний індекс — це означає, що рівень цукру після її вживання підвищується дуже повільно. З цієї причини перловку рекомендують додати у меню за наявності цукрового діабету.

Найшкідливіші каші

Не усі однозначно вважають дані каші шкідливими, проте більшість фахівців рекомендують якомога рідше включати їх у свій раціон. Тож можете сміливо відмовлятися від них, не боячись завдати шкоди своєму здоров'ю.

Манна каша

Манна каша колись була на вершині Олімпу, але за результатами численних досліджень виявилося, що вона марно посідала це місце.

По-перше, її складно назвати корисною. Манку отримують із зерен пшениці, які попередньо очищають від оболонок. Найбільша кількість корисних речовин у всіх круп знаходиться саме в оболонці. З цієї причини у манці вкрай мало вітамінів і мінеральних речовин.

По-друге, у ній відсутня клітковина — речовина, за яку настільки цінуються каші.

Однак іноді манка не лише не приносить користі, а ще й негативно впливає на здоров'я людини. Чому ж манна каша є шкідливою? Назвемо основні причини:

  • у манки дуже високий глікемічний індекс — 65-80. Через високий вміст крохмалю після вживання цієї каші різко збільшується рівень цукру у крові, а це вкрай шкідливо для людей з цукровим діабетом. Не рекомендується манка і тим, хто стежить за своєю фігурою, а також дітям до року, тому що її часте вживання може призвести до ожиріння;
  • у манній каші високий вміст глютену — особливого білка, який може викликати порушення у роботі шлунково-кишкового тракту. Через наявність даної речовини манка протипоказана тим людям, які не переносять глютен;
  • за частого вживання манки відбувається виведення кальцію — а це проблеми з кістками (аж до остеопорозу), зубами, нігтями, затримка зростання у дітей.

Однак будемо справедливими — іноді дієтологи все ж таки рекомендують вживати манну кашу у їжу. Відсутність клітковини робить її корисною для людей з виразкою та іншими хворобами шлунку і кишківника.

Манка швидко засвоюється і легко перетравлюється — а це саме те, що потрібно за наявності цих захворювань.

Вівсяна каша швидкого приготування

Попри усі дифірамби, які ми проспівали вівсянці вище, ця каша, як виявилося, може бути шкідливою для людини. Відбувається це у тому разі, якщо ви вживаєте у їжу вівсянку швидкого приготування. Розберімось, як вона готується.

Береться цільне зерно вівса (воно корисне), його очищають, шліфують і пропарюють (користь зменшується), причому деякі етапи повторюють кілька разів. У результаті усіх проведених маніпуляцій отримуються дуже тонкі пластівці, які взагалі не потребують варіння — їх достатньо залити окропом. Це дуже зручно, проте на цьому користь вівсяних пластівців швидкого приготування закінчується. Через процес виробництва майже усі корисні речовини вівса губляться — і вівсянка стає просто марною їжею.

Мало того, вона ще може бути й шкідливою. Такий продукт викликає стрибок цукру (про шкоду цього ми вже говорили), тому деяким людям він протипоказаний. Крім того, після вживання цієї вівсянки настає швидке насичення, проте незабаром знову виникає бажання поїсти. У результаті замість очікуваного схуднення може вийти зворотний ефект.

Рисова каша

Рисова крупа дуже корисна, однак лише у тому разі, якщо вона не є очищеною. Такий рис має бурий колір. А ось білий рис, яким заповнені прилавки, — це відшліфовані зерна бурого рису. Під час їх приготування, як і у випадку з манкою, більшість корисних речовин втрачається. Рис перетворюється на легкозасвоюваний вуглевод з усіма негативними наслідками, які з цього витікають: підвищення рівня цукру і швидке насичення, після якого знову швидко повертається голод.

Як бачите, навіть каша не завжди є корисною.

Джерело: ukr.media

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *