Чому шкідливо смажити на соняшниковій олії

Сьогодні для приготування їжі використовується велика різноманітність олій: арахісова, гірчична, кукурудзяна, оливкова, соняшникова, сафлорова. У нас найпоширенішою є, безумовно, соняшникова. За оцінками дієтологів її використовує до 70 відсотків населення. Причому, якщо 20-30 років тому для приготування їжі добре йшли свинячий і яловичий жир, а також вершкове масло, то сьогодні від них відмовляються заради «здорових» олій, які не мають у своєму складі холестерину, інформує Ukr.Media.

Кардіологи, спираючись на останні наукові дослідження, зізнаються: розгорнута повсюдно пропаганда шкоди вершкового масла і жирного молока виявилася неспроможною. Якраз ці продукти є хорошою профілактикою серцевих захворювань і діабету другого типу, а ось, так звані «корисні» рослинні олії, навпаки, вбивають населення планети. Як тут не згадати Поля Брегга, який у своїй книзі «Чудо голодування» говорив: «на сковорідках смажиться ваша смерть». Фахівці погоджуються з таким формулюванням, а на доказ наводить результати досліджень, які свідчать, що соняшникова, кукурудзяна і ще ряд рослинних олій при нагріванні легко перетворюються в токсичні альдегіди, що сприяють розвитку онкологічних захворювань.

Ще недавно вважалося, що ці отруйні речовини утворюються тільки при нагріванні олії до точки димлення (у соняшникової вона 225 градусів за шкалою Цельсія). Професор університету Де Монтфорт в Лестері Мартін Грутвельд провів такий експеримент: він взяв у добровольців залишки різних соняшникових олій, на яких вже щось смажили. Виявилося, щоб «стати шкідливою», соняшниковій і кукурудзяній оліям досить просто добре розігрітися і вступити в реакцію з киснем. Вже на цьому етапі вони виробляють альдегіди і ліпідні пероксиди. Останні є учасниками вільнорадикальних реакцій. Причому всі ці речовини утворюються і при кімнатній температурі, але процес відбувається дуже повільно. Якщо на рослинній олії смажити їжу протягом двадцяти хвилин, рівень альдегідів у 20 разів перевищить максимально допустимий рівень який визначений Всесвітньою організацією охорони здоров'я. До речі, накопичення подібних токсинів в організмі може привести до деменції.

Мартін Грутвельд зі своєю командою в ході досліджень виявили у використаній соняшниковій олії два нових отруйних компонентів. Разом з уже відомими вони здатні привести до ожиріння організму, захворювань серцево-судинної системи, діабету другого типу, онкології.

Міжнародна група вчених, яку очолили експерти з Університету Гранади, провела експеримент на щурах, метою якого було з'ясувати, як впливає на печінку піддослідних вживання рослинних олій і риб'ячого жиру. З'ясувалося, що соняшникова олія і риб'ячий жир руйнували клітини печінки, одночасно окислюючи її. Професор фізіології Хосе Луїс Моралес розповів, що дослідження абсолютно точно довели: жир від споживаних рослинних олій і риб'ячого жиру накопичується в печінці з віком. Але якщо при вживанні оливкової олії печінка старіє природним чином, то соняшникова олія і риб'ячий жир збільшують її схильність до різних захворювань. Зокрема, різко зростає ризик безалкогольного стеатогепатиту (хвороба, що виникає на тлі жирового захворювання печінки, яке провокує цілий ряд недуг: гіпертонію, ожиріння, синдром хронічної гіперглікемії, атеросклероз та інші).

Ще одна група експертів конкретно в рослинній олії виявила бензопірен — найсильніший канцероген, що викликає рак. Дослідники встановили, що ця речовина переходить в олію з насіння, в якому вона накопичується під час дозрівання соняшнику, що росте вздовж доріг, і в період, коли урожай вивантажується у дворах зерносховищ прямо на асфальт. Якщо асфальт в жарку погоду нагрівається до 30 градусів, він починає виділяти бензопірен, який вбирається в насіння. Фахівці міжнародної групи вчених попереджають: якщо таке насіння зберігається рік, концентрація бензопірену настільки зростає, що не допоможе ніяка рафінація і дезодорація. А розпечена сковорода лише активує всі шкідливі речовини, що містяться в такій олії.

Джерело: ukr.media

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *